Ekspozycja sikawki konnej przed budynkiem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Malborku

DSC00007Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Malborku od dłuższego czasu czyniła starania o stałą ekspozycję sikawki konnej przed budynkiem Komendy Powiatowej PSP w Malborku. Sikawka konna została pozyskana z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ząbrowie gm. Stare Pole . Częściowo wyremontowana i odmalowana w latach 2009-2013 stała przed budynkiem komendy na wykonanym postumencie z granitowej kostki.

W latach  2014 – 2015 została  szczegółowo odrestaurowana – elementy drewniane wymieniono, elementom  metalowym przywrócono pierwotny stan – wszystko z zachowaniem wzorcowego wyglądu. Jedynie kół pojazdu nie udało się zachować w oryginalnym stanie. Sikawka była eksponowana tylko czasowo przed budynkiem Komendy.

Niezbędna  była budowa wiaty zabezpieczającej sikawkę przed warunkami atmosferycznymi, które negatywnie wpływały na stan sikawki.  Wiatę udało się ukończyć dzięki strażakom Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Malborku, którzy zbudowali drewnianą konstrukcję oraz  wsparciu firmy Golden – Pokrycia Dachowe z Malborka, która przekazała materiały niezbędne do wykonania zadaszenia.

Odrestaurowana sikawka konna w dniu 15 listopada 2017 roku została ponownie  wystawiona na postument, mamy nadzieję,  że będzie przypominać nam wszystkim historię pożarnictwa oraz swoim urokiem zdobić wejście do budynku Komendy Powiatowej PSP w Malborku przez długie lata.

IMG_0178

Opracowanie: mł.bryg. Janusz Leszczewski; Zdjęcia: Archiwum KP PSP Malbork

golden